01.08.2018

TÜKETİCİNİN YUMURTA KALİTESİ ANLAYIŞI

Yumurta Sarısının Rengi

Yumurta sarısının rengi, hem tek başına renk, hemde yumurtalar arasındaki renk değişkenliği açısından, tüketicilerin yumurta kalitesini değerlendirmek üzere kullandığı çok önemli bir parametredir.

Anketlerde, sarılarının renkleri farklı olan yumurta örnekleri (DSM Yumurta Sarısı Renk Yelpazesinde (YCF) 8,10,12 ve 14 olarak ölçülen) sunulduğunda, tüm ülkelerde, ankete katılan kişilerin çoğunluğu renk tonu daha koyu olan yumurta sarılarını (renk skoru 14) tercih ettiklerini belirtmiştir. Yumurta tavuklarında sarının rengini belirleyen başlıca faktör, yemlerinde mevcut olan pigment verici karotenoidlerin profili ve içeriğidir ve yem hammaddeleri yoluyla, kolayca tüketici tercihlerine uygun hale getirebilmektedir.

Bu açıdan bakıldığında 2004 yılında İspanya'daki süpermarketler için yumurtaları denetleyen bağımsız bir kalite kontrol laboratuvarı tarafından yayımlanan verilerde (Mart 2002, 12.000 yumrutanın analizi) yumurta sarısı renginin, yumurta kalitesi spesifikasyonlarına en büyük uygunsuzluk gösterdiğinin bildirmesi ilgi çekicidir (yumurtaların %8,8'i spesifikasyonların altındadır). Bu durum için çeşitli açıklamaların yanı sıra, bu etkinin minimum düzeye indirilmesine yardımcı olabilen bazı potansiyel çözümlerde mevcuttur. Pek çok yumurta üreticileri, hedef yumurta sarısı rengini elde etmeleri gereken ortalama yumurta sarısı rengi olarak yorumlamaktadır.